High school scoreboard, result from May 17 (2022)

WEDNESDAY’S SCHEDULE

SOFTBALL

1A district tournament

At Fort Borst Park, Centralia

La Center vs. Eatonville, noon

Montesano vs. Columbia-White Salmon, noon

King’s Way Christian vs. Hoquiam, noon

Elma vs. Castle Rock, noon

Semifinals, loser-out game, 4 p.m.

BOYS SOCCER

4A state first round: Kamiak vs. Union, 5 p.m. at McKenzie Stadium

4A state first round: Camas vs. Lewis & Clark, 5 p.m. at Gonzaga Prep HS, Spokane

2A state first round: Fort Vancouver at East Valley-Yakima, 5 p.m.

GIRLS GOLF

4A bi-district qualifier, Meadow Park GC, Tacoma

3A bi-district qualifier, McCormick Woods GC, Port Orchard

BASEBALL

3A STATE TOURNAMENT

Play-in game, loser out

STANWOOD 3, KELSO 1

Stanwood 011 010 0—3 8 1

Kelso 000 100 0—1 4 2

Stanwood

Pitching — Aidan O’Neil 6 IP, 3 H, 1 ER, 4 K, 3 BB; Matthew Brennan 1 IP, 1 H, 0 R, 0 K, 0 BB; Highlights — Brandt Gilbertson 1-3; Mason Goodson 2-4, RBI, 2B; Cameron Bailey 1-3, RBI, SB; Braedon Requa 2-3, 2B; Jordin Lee 1-3, RBI; Tryston Stephenson 1-2, 2 R.

Kelso

Pitching — Jackson Toms 7 IP, 8 H, 3 R, 2 ER, 5 K, 3 BB; Highlights — Trey Hoover 1-4; Hunter Letteer 1-3, R; Jackson Toms 1-3; Carson Ryf 1-3, RBI.

SOFTBALL

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Friday’s Games

At Kent Service Fields, Kent

First Round

Game 1: Rogers-Puyallup vs. Tahoma, 12 p.m.

Game 2: Decatur vs. Olympia, 12 p.m.

Game 3: Union vs. South Kitsap, 12 p.m.

Video: Clarkson, May, Hammond Scoreboard Compilation

Game 4: Emerald Ridge vs. Kentwood, 12 p.m.

Game 5: Kentridge vs. Graham Kapowsin, 5 p.m.

Game 6: Sumner vs. Skyview, 5 p.m.

Game 7: Curtis vs. Battle Ground, 5 p.m.

Game 8: Kennedy Catholic vs. Puyallip, 5 p.m.

Loser out

Game 1 winner vs. Game 2 loser, 2:30 p.m.

Game 3 winner vs. Game 4 loser, 2:30 p.m.

Game 5 winner vs. Game 6 loser, 7 p.m.

Game 7 winner vs. Game 8 loser, 7 p.m.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s Games

At Regional Athletic Complex, Lacey

First Round

Game 1: Auburn vs. Lincoln/Stadium, 12 p.m.

Game 2: Yelm vs. Auburn Riverside, 12 p.m.

Game 3: Mountain View vs. Auburn Mountainview, 12 p.m.

Game 4: Gig Harbor vs. Bonney Lake, 12 p.m.

Game 5: Lincoln/Stadium vs. Timberline, 2 p.m.

Game 6: Lakes vs. Prairie, 2 p.m.

Game 7: Central Kitsap vs. Heritage, 2 p.m.

Game 8: Thomas Jefferson vs. Peninsula, 2 p.m.

Loser out

Game 1 winner vs. Game 2 loser, 4 p.m.

Game 3 winner vs. Game 4 loser, 4 p.m.

Game 5 winner vs. Game 6 loser, 4 p.m.

Game 7 winner vs. Game 8 loser, 4 p.m.

2A DISTRICT TOURNAMENT

Tuesday’s Game

Pigtail, loser out

Aberdeen 11, Mark Morris 3.

Thursday’s Games

Video: HS scoreboard (5-17-22)

At Recreation Park, Chehalis

First Round

Game 1: Hockinson vs. Tumwater, 4 p.m.

Game 2: Rochester vs. R.A. Long, 4 p.m.

Game 3: Columbia River vs. W.F. West, 4 p.m.

Game 4: Aberdeen vs. Ridgefield, 4 p.m.

Semifinals, winner to state

Game 1-2 winners, 6 p.m.

Game 3-4 winners, 6 p.m.

Loser-out

Game 1-2 losers, 6 p.m.

Game 3-4, losers, 6 p.m.

ABERDEEN 11, MARK MORRIS 3

Aberdeen 310 203 2—11 8 0

M.Morris 010 002 0— 3 7 4

Aberdeen

Pitching — Abby Manlo 7 IP, 7 H, 3 ER, 2 K, 1 BB; Highlights — Ali Scott 2-4, 5 R, 2B, 2 SB; Abby Manio 4-5, 6 RBI, 2B; Annelise Boyle 1-3.

Mark Morris

Pitching — Megan Jenkins 6.1 IP 7 H, 11 R, 5 ER, 6 K, 9 BB; Brooklyn Harris 0.2 IP, 1 H, 0 R, 1 K, 0 BB; Highlights — Emily Foytack 1-2; Hallie Watson 2-3, R, RBI; McKenzie Verdoorn 3-3, 2 RBI, 2B; Natalie Mejia 1-3.

1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s Games

At Fort Borst Park, Centralia

First Round

Game 1: La Center vs. Eatonville, 12 p.m.

Game 2: Montesano vs. Columbia-White Salmon, 12 p.m.

Game 3: King’s Way Christian vs. Hoquiam, 12 p.m.

Game 4: Elma vs. Castle Rock, 12 p.m.

Semifinals, winner to state

Game 1-2 winners, 4 p.m.

Game 3-4 winners, 4 p.m.

Video: my chsl scorecard

Loser-out

Game 1-2 losers, 4 p.m.

Game 3-4, losers, 4 p.m.

BOYS SOCCER

4A STATE PLAYOFFS

Tuesday’s Games

Wenatchee 1, Tahoma 0

Pasco 1, Bothell 0

Wednesday’s Games

Issaquah at Puyallup, 6 p.m.

Kennedy Catholic at Skyline, 7 p.m.

Kamiak vs. Union, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Eastmont at Bellarmine, 6 p.m.

Chiawana at Newport, 6 p.m.

Camas vs. Lewis and Clark, 5 p.m. at Gonzaga Prep, Spokane

3A STATE PLAYOFFS

Tuesday’s Play-in Games

Gig Harbor 3, Kennewick 0

Bonney Lake at Edmonds Woodway, late

Wednesday’s Play-in Games

At Memorial Stadium, Seattle

Central Kitsap vs. Seattle Prep, 5 p.m.

Auburn Riverside vs. O’Dea, 7 p.m.

2A STATE PLAYOFFS

Tuesday’s Games

Bremerton at Sammamish, late

Tumwater 2, Pullman 1

Othello 2, Clover Park 0

Columbia River 5, W.F. West 1

Wednesday’s Games

Fife vs. Squalicum, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. East Valley-Yakima, 5 p.m. at Earl Barden Stadium, Yakima.

Franklin Pierce vs. Sehome, 5 p.m.

Video: HS scoreboard (5-17-19)

Sequim vs. Burlington-Edison, 6 p.m.

COLUMBIA RIVER 5, W.F. WEST 1

Columbia River

Goals — Nate Bertolino (Alex Brown); Alexander Harris; Harris; Alex Brown; Bertolino. Goalkeeper saves — Cameron Harris 3, Eli Smith 0.

W.F. West

Goal (assist) — Ezra Bolin (Josh Silva). Goalkeeper saves — Hayden Sciera 8, Josh Madrigal 1.

Halftime — Columbia River 4-1.

1A STATE PLAYOFFS

Tuesday’s Play-in Game

Bridgeport 2, Columbia-White Salmon 0

Wednesday’s Play-in Games

Riverside vs. Seattle Academy, 6 p.m.

Manson at Vashon Island, 5:45 p.m.

Montesano at King’s, 6 p.m.

GIRLS GOLF

2A District Tournament

At Mint Valley, par 72

Day 2, final round

Individual champion — Lily McCauley (Tumwater).

Team champion — Woodland.

State qualifiers (top 17)

1, Lily McCauley (Tumwater) 72-68—140; 2, Britt Rajcich (Aberdeen) 86-81—167; 3, Zoe Jouwsma (Woodland) 89-83—172; 4, Hailey Saeman (Hockinson) 90-86—176; 5, Grace Phillips (Hockinson) 90-88—178.

6, Natalie Ecklund (WF West) 100-91—191; 7, Harli Witham (R.A. Long) 96-99—195; 8, Brooklyn Gaston (Woodland) 99-97—196; 9, Katie Zillman (Washougal) 95-104—199; t-10, Linli Davis (Black Hills) 101-101—202; t-10, Ella Hedlund (Mark Morris) 103-99—202.

t-12, Chloe Staudt (Tumwater) 106-98—204; t-12, Karalynn Conditt (Woodland) 107-97—204; 14, Jana Knapp (Mark Morris) 107-99—206; 15, Grace Oien (WF West) 112-98—210; 16, Madeline Pospichal (Mark Morris) 109-103—212; 17, Saylor Heikkila (Aberdeen) 106-108—214.

Local teams

COLUMBIA RIVER — Taegen Benke 107-119—226; Cora Harding 114-116—230.

HOCKINSON — Hailey Saeman 90-86—176; Grace Phillips 90-88—178; Amanda Jeschke 116-110—226; Sophie Mclean 117-120—237.

MARK MORRIS — Ella Hedlund 103-99—202; Jana Knapp 107-99—206; Madeline Pospichal 109-103—212; Ava Escudero 111-108—219.

R.A. LONG — Harli Witham 96-99—195.

WASHOUGAL — Katie Zillman 95-104—199; Olivia Siefert 116-112—228.

WOODLAND — Zoe Jouwsma 89-83—172; Brooklyn Gaston 99-97—196; Karalynn Conditt 107-97—204; Lucy Sams 109-106—215; Khloe Rist 110-106—216; Sahara McPoland 115-119—234.

Video: Scoreboard Dedication Pat "PA" Anderson

Videos

1. Learn to Keep Baseball Score in 4 Minutes
(Baseball 101)
2. 2006 Class B Final - Detroit Renaissance v. East Grand Rapids (scoreboard feed)
(MHSAASPORTS)
3. Simon & Garfunkel - Scarborough Fair (Full Version) Lyrics
(Dualswords1)
4. Friday Night Lights (9/10) Movie CLIP - Coach Gaines on Being Perfect (2004) HD
(Movieclips)
5. When 17 Year Old Lionel Messi TOYED with €1 Billion+ Real Madrid Team [HD]
(Messi Magic™)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated: 04/27/2022

Views: 5918

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.