Awards-Scholarships - ncaied (2022)

Get your nomination ready!

Recognizing Native American citizens for outstanding leadership and community contributions annually.

The 40 Under 40 is a prestigious award which recognizes 40 emerging American Indians from across Indian Country who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and/or in their community.

Awards-Scholarships - ncaied (1)

Nominate someone today for the 2022 class of Native American 40 Under 40!

Nomination Guidelines

  • Nominee must have been between 18-39 years of age by January 1, 2022
  • The deadline for submitting nomination applications has been extended to March 11, 2022
  • You may nominate more than one person
  • You may nominate yourself

Click here to nominate someone today!

All Items Must Be Completed For
Application Considertion

  • Fully completed nomination form
  • Three (3) documents supporting the nominee
    (i.e. professional resume, reference letters, etc.)
  • One (1) Color photograph of nominee (300 dpi – jpg file)
  • Official Tribal enrollment
    document – mandatory.

Click here to nominate someone today!

Awards-Scholarships - ncaied (2)

40 Under 40 Nominations

Video: Finished_40 Under 40

2022 “Native American
40 Under 40 Award Recipients

The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2022 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community.

Awards-Scholarships - ncaied (3)

2022 Native American 40 Under 40 AwardRecipients (Alphabetical order by last name):

  • Stephanie Allison, Navajo Nation, Owner/CEO, DreamCatcher Financial Strategies, LLC
  • Peggy Barlett, Sault Ste. Marie Tribe of Chippewa Indians, Senior Counsel Husch Blackwell LLP
  • Pamela Boivin, Menominee, Executive Director, NiiJii Capital Partners, Inc.
  • Jackson Brossy, Navajo Nation, Assistant Administrator, Small Business Administration Office of Native American Affairs
  • Savannah Burwell, Chickasaw Nation, Content Manager, The Chickasaw Nation
  • Jeanie Campbell, Aleut, CEO / Owner, Grid Electric Corporation
  • Rachel Crawford, Wichita and Affiliated Tribes, CEO/President, Quivera Enterprises LLC
  • EmilyEdenshaw, Yup’ik/Inupiaq, President & CEO, Alaska Native Heritage Center
  • Chelsea Fish, Seminole Nation of Oklahoma, Federal Project Officer, US Department of Labor
  • Kathryn Gardner-Vandy, Choctaw Nation of Oklahoma, Assistant Professor, Oklahoma State University
  • Jessi Goldner, Nottawaseppi Huron Band of the Potawatomi/Waseybek, Development Corporation, Director of Compliance, Nottawaseppi Huron Band of the Potawatomi/ Waseybek Development Corporation
  • Carly Griffith Hotvedt, Cherokee Nation of Oklahoma, Associate Director, Indigenous Food and Agriculture Initiative
  • Andrea Gusty, Yupik, Athabascan, Village of Aniak, President & CEO, The Kuskokwim Corporation
  • Eva Harvey, Native Village of Kiana, Alaska, Co-Founder, First Alaskans First
  • Kirby Hays, Cherokee Nation of Oklahoma, President & CEO, Hal Hays Constructions, Inc.
  • Tim Hicks, Muscogee (Creek) Nation, Chief Operating Officer – Hospital Services, Muscogee Nation
  • Kandace Howell-Keahbone, Caddo, Director of Operations, Kendra Horn for Senate
  • Thomas Ice, Cherokee Nation of Oklahoma, Small Business Banking Relationship Management Manager (LO), Wells Fargo and Company
  • Sasanehsaeh Jennings, Menominee, Tribal Liaison, University of Wisconsin System
  • BillyeJimerson, Muscogee (Creek) Nation, Public Health Administrator, Cherokee Nation Public Health
  • Kelbie Kennedy, Choctaw Nation of Oklahoma, Policy Manager and Policy Lead – National Security and Community Safety, National Congress of American Indians
  • Allison Lampo, Seneca Nation of Indians, Founder & Director of Projects, AMJ Concepts
  • Renee Linton, Organized Village of Grayling, Program Manager, Fairbanks Economic Development Corporation
  • Johnathon Lopez, Tunica-Biloxi Tribe of Louisiana, Atlanta Project Manager, Red Alligator LLC
  • Wendy Merrill, Mille Lacs Band of Ojibwe, Assistant General Manager, Grand Casino Mille Lacs
  • Cody Minyard, Muscogee (Creek) Nation, Attorney at Law/CEO, Cody Minyard, Attorney at Law, PLLC
  • Francine Moreno, Village of Alakanuk, Manager of Utility Operations, Alaska Native Tribal Health Consortium
  • Mary Kathryn Nagle, Cherokee Nation of Oklahoma, Partner, Pipestem Law P. C.
  • Melissa Peterson, Navajo, Director Tribal Relations, University of Kansas
  • Bryan Polite, Shinnecock Nation, Chairman, Council of Trustees Shinnecock Indian Nation
  • Joannie Suina Romero, Pueblo of Cochiti, Executive Director, Laguna Community Foundation, Inc.
  • Brandi Ross, Cherokee Nation of Oklahoma, Director of Business Development, The Akana Group, Inc.
  • Tessa Sayers, Turtle Mountain Band of Chippewa, Director of Marketing, American Indigenous Business Leaders; Owner/Designer/Artist, Soul Curiosity
  • Corey Still, United Keetoowah Band of Cherokee Indians, Director of Student Programming and Research, American Indian Graduate Center
  • Marley Tanner, Confederated Salish and Kootenai Tribe, Clinical Pharmacist, Indian Health Service, Crow/Northern Cheyenne Hospital
  • Concetta Tsosie de Haro, Navajo Nation, Democratic Counsel, U.S. Senate Committee on Indian Affairs
  • Shea Vassar Gomez, Cherokee Nation of Oklahoma, Journalist/Critic/Filmmaker, Freelance
  • Brian Weeden, Mashpee Wampanoag, Chairman/President, Mashpee Wampanoag Tribe
  • Alex Wesaw, Pokagon Band of Potawatomi Indians, Tribal Council Member At-Large & Director, American Indian Relations Division, Pokagon Band of Potawatomi Indians & Ohio History Connection
  • Carrie Whitlow, Cheyenne & Arapaho/Kiowa/Creek, Executive Director, Cheyenne & Arapaho Department of Education, Cheyenne & Arapaho Tribe

2021 “Native American
40 Under 40 Award Recipients

The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2021class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The awards were presented on Friday, December 10, at Harrah’s Ak-Chin in Maricopa, AZ.

Awards-Scholarships - ncaied (4)

2021 Native American 40 Under 40 Award Recipients (in alphabetical order by last name):

    • Erin Abrahamson, Confederated Tribes of the Colville Reservation; Chief of Staff, The National Center for American Indian Enterprise Development
    • Yawna Allen, Quapaw Tribe of Oklahoma; Director of Civic Engagement and Special Projects/Communications Lead, The National Congress of American Indians
    • Joshua Anderson, Cherokee Nation of Oklahoma; Director of Surveillance and Technology, Cherokee Nation Entertainment
    • Chelsie Baldwin, Iowa Tribe of Kansas and Nebraska; Program Coordinator, Native Alliance Against Violence
    • Sarah Young Bear-Brown, Meskwaki Nation/ Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa; Motivational Speaker, SAYBB Creation (beadwork), Native American Activist, Vice President for The Native American Caucus of the Iowa Democratic Party
    • Andrea Akall’eq Burgess, Yup’ik, Native Village of Kwinhagak; Global Director, The Nature Conservancy
    • Angelina Casanova, Mashantucket Pequot Tribal Nation; Chairperson, Command Holdings, A Pequot Company
    • Ashley Christensen, Chugach Alaska Corporation; Director of Internal Customer Relations, Chugach Government Solutions, LLC
    • Cynthia Connolly, Little Traverse Bay Band of Odawa Indians; Director of Programming, City Club of Cleveland
    • Courtney Davis-Souvannasacd, Turtle Mountain Band of Chippewa; Director, Minogitoon (Grow it Well)
    • Lauren B. Decker, Yup’ik Alaska Native and descendant of Bristol Bay Native Corporation; Co-Founder and Chief Science Officer, PolArctic LLC
    • Sarah Biscarra Dilley, yak titʸu titʸu Northern Chumash; Lecturer in American Indian Studies, San Francisco State University
    • Heather Doran, Choctaw Nation; Chief of Staff, Industry, Apps, and Data Marketing, Microsoft Corporation
    • Jordan Dresser, Northern Arapaho Tribe; Chairman, Northern Arapaho Business Council
    • Jacob T. Floyd, PhD., Muscogee (Creek) Nation; Assistant Professor, University of Missouri
    • Ashlee Kane Fox, Cherokee Nation of Oklahoma; Self-Governance Coordinator and Assistant to the Principal Chief, Cherokee Nation
    • James Freeman, Lumbee; President, Emerging Technology Institute
    • Julian Guerrero Jr., Comanche Nation; Director, Office of Indian Education, United States Department of Education
    • Chad Cody Harsha, Cherokee; Secretary of Natural Resources, Cherokee Nation
    • Noah Blue Elk Hotchkiss, S. Ute / S. Cheyenne / Caddo; Founder/ Board President, Tribal Adaptive Organization
    • Anpotowin Jensen, Oglala Lakota Nation; Environmental and Health Consultant, International Indian Treaty Council
    • Calvin Jilot, Chippewa Cree of Rocky Boy Montana; Council member, Chippewa Cree Tribe
    • Tisha Kuhns, Akiachak Native Community; Vice President of Land and Natural Resources, Calista Corporation
    • Tyson Marchand, Confederated Tribes of the Colville Reservation; Assistant Controller, Northern Quest Resort & Casino and Kalispel Tribal Economic Authority
    • William J. Marchand, Confederated Tribes of the Colville Reservation; Planning Director, Confederated Tribes of the Colville Reservation
    • Naomi Miguel, Tohono O’odham Nation; Majority Staff Director, House Natural Resources Committee – Indigenous Peoples of the United States Subcommittee
    • Stacia Morfin, Nez Perce Tribe; Founder and Chief Executive Officer, Nez Perce Tourism, LLC
    • Alisha Murphy, Navajo; Economist, Navajo Nation Division of Economic Development
    • Kilyn Rain Parisien, Turtle Mountain Band of Chippewa; Chief Executive Officer/Community Development Manager, Boys & Girls Club of Turtle Mountain/Byron Dorgan Youth Wellness Center
    • Elizabeth Rule, Chickasaw Nation; Assistant Professor; Critical Race, Gender, and Culture Studies, American University
    • Candace Schmidt, Northern Ponca Tribe of Nebraska; District Communications Director, Norfolk Public Schools
    • Tai Simpson, Nimiipuu (Nez Perce Tribe of Idaho); Director of Social Change, Idaho Coalition Against Sexual & Domestic Violence
    • Sunny Stevenson, Walker River Paiute Tribe; Director of Federal Relations at National Council of Urban Indian Health; Co-Owner of Cedar Stick Resource Group LLC
    • Samuel Stollenwerck, Cherokee Nation; Founder & CEO, Reservation Energy Partners
    • Brian Tanner, Confederated Salish and Kootenai Tribes / Rocky Boy Cree; Director of Development, Potlatch Fund
    • Julie Thornton, Cherokee Nation; Owner/CEO, WaterSpider Creations
    • Heidi Todacheene, Navajo Nation; Senior Advisor to the Secretary of the Interior, U.S. Department of the Interior
    • Veronica Watters, Oglala Lakota; Legislative Assistant, U.S. Senate Majority Leader Chuck Schumer
    • Dr. Jonnie Williams, Psy.D., Navajo Nation, Bitterwater Clan; Licensed Clinical Psychologist, American Indian Health & Services, Santa Barbara, CA
    • Rani B. Williams, Walker River Paiute Tribe; Legislative Assistant, Office of Representative. Sharice Davids, U.S. House of Representatives

    2020 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2020 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community.

    Awards-Scholarships - ncaied (5)

    • Dr. Layton Lamsam, Osage Nation; Resident, Yale University Department of Neurosurgery
    • Ashley Hemmers, Fort Mojave Indian Tribe; Tribal Administrator, Fort Mojave Indian Tribe
    • Sheldon Spotted Elk, Northern Cheyenne Tribe; Director of Indian Child Welfare, Casey Family Programs
    • Amanda (Mandy) Cheromiah, Pueblo of Laguna; Director, Native SOAR (Student Outreach, Access and Resiliency), University of Arizona Native Nations Institute (NNI)
    • Dr. Nicole Been, Muscogee (Creek) Nation; Vice President of Strategic Initiatives and Special Projects, Bacone College
    • Ventura Lovato, Kewa Pueblo – Santo Domingo Pueblo; Education Program Specialist (School Boards), Bureau of Indian Education
    • Dr. Eryka Charley, Navajo; Director, Native American Student Services, University of Northern Colorado
    • Curtis DeCora, Lac Courte Oreilles Band of Lake Superior Chippewa; Business Strategist, Superior Marketing
    • Dr. M. Crystal Lee, Dine’; Assistant Professor, University of New Mexico
    • Kenrick Escalanti, Fort Yuma Quechan Indian Tribe; Multimedia Resource and Development Specialist, National Congress of American Indians
    • Brooks Boyd, Forest County Potawatomi; Executive Councilman, Forest County Potawatomi
    • Delonda Pushetonequa, Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa; Treasurer, Tribal Council, Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa (Meskwaki Nation)
    • Rochell Werito, Muscogee Creek; Cultural Programs Coordinator, Native American Student Services, Oklahoma City Public Schools
    • Mary Parker, Cherokee Nation; Management and Program Analyst, National Indian Gaming Commission
    • JT Willie, Navajo; Executive Director, Navajo Nation Division of Economic Development
    • Jacob Schellinger, Stockbridge-Munsee; Vice President of Government Relations, National Congress of American Indians
    • John Lowery, Lumbee Tribe of North Carolina; Regionals Operations Director, North Carolina Department of Commerce
    • Dr. Tyler Parisien, Turtle Mountain Band of Chippewa; Medical Laboratory Technician (MLT) Program Director, Turtle Mountain Community College
    • Leann Sommer, Louden/Galena Tribe; Director of Sales, In-Group Hospitality, LLC. (Hyatt Place Anchorage – Midtown)
    • Chris Welch, Cherokee Nation; Supervisor of Employee Relations and Development, Cherokee Nation
    • Jenny Patten Magallanes, San Carlos Apache Tribe; Counsel, Akin Gump Strauss Hauer & Feld, LLP
    • Levi Brown, Leech Lake Band of Ojibwe; Tribal Affairs Director, State of Minnesota – Department of Transportation
    • Troy Macbeth Abromaitis, Lytton – Nlaka’pamux Nation; President, Real Estate Institute of British Columbia
    • Leroy Silva, Pueblo of Laguna; Community Coordinator, Notah Begay III Foundation
    • Jayme Davis, Turtle Mountain Band of Chippewa; Program Director, Native Governance Center
    • Dr. Gage Boardingham, Wichita and Affiliated Tribes; Clinical Pharmacist, Cherokee Indian Hospital; Tribal Government Executive, The Wichita and Affiliated Tribes; Founder and CEO, The Living Entrepreneurial Aspirations Project
    • Joshua Vo, Yupiit of Andreafski; Director of Compliance, Koniag Government Services; General Manager, Tuknik Government Services (TGS); General Manager, Kadiak, LLC.
    • Dr. David J. O’Connor, Bad River Band of Lake Superior Chippewa; American Indian Studies Consultant, Wisconsin Department of Public Instruction
    • Calista Pinnecoose, Navajo Nation; President, North Stone, LLC.
    • Michele Scott, Mashantucket Pequot Tribal Nation; Executive Director, Health Education Center, Inc
    • Rudy Cruz, Ysleta del Sur Pueblo Tribal Community; Tribal Councilman, Ysleta del Sur Pueblo Tribal Community; General Manager, Tigua Facilities, Inc.
    • Michael Douglas, Haida – enrolled Central Council Tlingit & Haida Indian Tribes of Alaska; Senior Vice President and Chief Legal Office, Southeast Alaska Regional Health Consortium
    • Agnetha Gloshay, White Mountain Apache, Navajo and Kiowa; Project Manager, Roanhorse Consulting, LLC.; Board Member, Family Independence Initiative; Activator, SheEO; Co-Founder, Native Women Lead
    • Rayburn ‘Jake’ Donaldson, Choctaw Nation of Oklahoma; Managing Partner, Method Architecture
    • Tasha Fridia, Wichita Kiowa Caddo; Assistant Director, Tribal Youth Resource Center – Tribal Law and Policy Institute
    • Tesia Zientek, Citizen Potawatomi Nation; Education Director, Citizen Potawatomi Nation
    • Amy McCarter, Cherokee Nation; Community Relations Manager, Cherokee Nation Businesses
    • Stephanie Masterman, Central Council of Tlingit and Haida Indian tribes of Alaska (Tlingit and Haida); Retail Manager, Eighth Generation
    • Dr. Ashleigh Coser, Choctaw Nation of Oklahoma/Muscogee (Creek) Nation of Oklahoma; Psychologist, Cherokee Nation Health Services
    • Serene Lawrence, Anishinaabe/Hopi; Senior Project Manager, Eighth Generation
    Video: Native Edge Institute_Reno Day 2

    2019 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2019 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The awards were presented on August 24th at the Sheraton Grand at Wild Horse Pass in Phoenix, AZ.

    Awards-Scholarships - ncaied (6)

    • Joshuaa Allison-Burbank Navajo Nation & Acoma Pueblo
    • Jennifer Bighorse – Osage, Sioux, Cherokee and Creek
    • Cynthia Billy – Muscogee (Creek)
    • Alison Black – Cheyenne & Arapaho
    • Cory Blankenship – Eastern Band of Cherokee Indians
    • Levi Bowman – Navajo Nation/Pueblo of Laguna
    • Kaylor Carlton – Osage Nation
    • Shawnna Castellano – Lac Courte Oreilles
    • Tomasina Chupco – Gilliam Seminole Tribe of Florida
    • Dr Felina Cordova – Marks Hopi
    • Adam Crepelle – United Houma Nation
    • Blake Follis – Modoc Nation
    • Ronald Galbraith – Navajo
    • Kim Gleason – Navajo
    • Timian Godfrey – Navajo
    • Brianna Gray – Agdaagux Tribe of King Cove
    • Holly Guise – Iñupiaq, Native Village of Unalakleet
    • William Hunt – Lumbee
    • Joy Huntington – Athabaskan
    • Lafawn Janis – Oglala Sioux Tribe
    • Dylan Jennings – Bad River Band of Lake Superior Tribe of Indians
    • Carrie Nuva Joseph – Hopi Tribe
    • Lindoff Tlingit – Kaagwaantaan
    • Tracy Lowe – Osage/Creek
    • Joshua Lucio – Zuni Pueblo
    • Jasha Lyons Echo-Hawk Seminole/Pawnee/Creek/Omaha/Iowa
    • Lycia Maddocks Ft. Yuma Quechan
    • Elizabeth Malerba – The Mohegan Tribe
    • Adam McCreary – Cherokee
    • Ayla Medrano – Muscogee Creek
    • Shane Morigeau – Confederated Salish and Kootenai Tribes
    • Nathan Moulton – Confederated Tribes of Colville Indian Reservation. Entiat, Wenatchi and Colville bands
    • Dennis Olson Jr – Fond Du Lac Band of Lake Superior Ojibwe
    • Bob Peters – Gun Lake Tribe
    • Anthony Purnel – Agua Caliente Band of Chauilla Indians
    • Madeline Sayet – Mohegan
    • Daniel Sherron – Ponca Tribe
    • Nicole Stoops – Native Village of Kotzebue
    • Kimberly Tilsen-Brave Heart – Oglala Sioux Tribe
    • Megan Young – Poarch Band of Creek Indians

    2018 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2018 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The awards were presented on October 29th at River Spirit Casino in Tulsa, Oklahoma.

    Awards-Scholarships - ncaied (7)

    • Allard Teeple, Jr. – Bay Mills Indian Community
    • Ashley M. Sarracino – Pueblo of Laguna
    • Belinda McLaughlin – Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma
    • Candida Hunter – Hualapai
    • Carly Dawn Hare – Pawnee
    • Colley Dakota Cole – Chickasaw
    • Dave Panana – Jemez and Zia Pueblo
    • DeLesslin George-Warren – Catawba Indian Nation
    • Dirk Whitebreast – Sac & Fox Tribe of the Mississippi in Iowa
    • Amber Mathern – Turtle Mountain Chippewa
    • Dustin Thomas – Mohawk
    • Electa Hare-Red Corn – Pawnee, Yankton Sioux
    • Elsa Lowe – Muscogee (Creek) Nation
    • Hallie Winter – Osage
    • Howard Paden – Cherokee Nation
    • Jacob Wamego – Prairie Band Potawatomi Nation
    • Jeremy Zahn – Tunica-Biloxi
    • Jordan Barlow – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Jordan Marie Daniel – Lower Brule Sioux Tribe
    • Lakota Mowrer-Vogel – Cheyenne River Sioux Tribe
    • Lauren King – Muscogee (Creek) Nation
    • Mary Charlotte Grayson – Cherokee Nation
    • Mekko Tyner – Muscogee (Creek)
    • Natasha Hale – Navajo
    • Nathan Wilson – Muscogee (Creek) Nation
    • Peter Boskofsky – Chignik Lake Village Councel
    • Ralph Wolfe – Tlingit & Haida
    • Rebecca Landsberry – Muscogee (Creek) Nation
    • Rebekka Schlichting – Iowa Tribe of Kansas and Nebraska
    • Robyn Elliott – Chickasaw Nation
    • Ron Ekdahl – Saginaw Chippewa Indian Tribe of Michigan
    • Samuel Kohn – Crow Tribe
    • Sarah Aarons – Inupiaq Eskimo, Native Village of Unalakleet
    • Sarah Dybdahl – Tlingit
    • Sharice Davids – Ho-Chunk Nation
    • Sydney Smith – Cherokee
    • Tiffany Tutiakoff – Cook Inlet Regional Inc. (CIRI)
    • Victor Lopez-Carmen – Crow Creek Sioux/Pascua Yaqui Tribe
    • Victoria Kitcheyan – Winnebago Tribe of Nebraska

    2017 “Native American
    40 Under 40 Award Recipients

    The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2017 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community.

    Awards-Scholarships - ncaied (8)

    • William Shunkamolah Osage
    • Wenona Wolf Mille Lacs Band of Ojibwe
    • Wendi Wells MHA Nation
    • Tyson Johnston Quinault Indian Nation
    • Tralynna Scott Cherokee
    • Shaun Shepherd Cherokee Nation
    • Sarah Adams-Cornell Choctaw
    • Ruth Anna Buffalo Three Affiliated Tribes of Fort Berthold reservation; Mandan Hidatsa Arikara Nation
    • Rudy Soto Shoshone Bannock
    • Roy Boney Cherokee Nation
    • Rebecca Crooks-Stratton Shakopee Mdewakanton Sioux Community
    • Reanna Aguino Ohkay Owingeh
    • Rayn Aaberg Dena’ina Athabascan and Yup’ik Eskimo
    • Raina Thiele Cook Inlet Region Inc Alaskan Native
    • Murri England Chickasaw
    • Megan Alvanna-Stimpfle Inupiaq/King Island/Bering Straits Native Corporation
    • Matthew Roberson Wichita and Affiliated Tribes
    • LeAnn Montes Chippewa Cree Tribe
    • Lauren Randall Muscogee (Creek) Nation
    • Laura Sawney Cherokee
    • Lanisha Bell Mississippi Choctaw
    • Kelly Concho-Hayes Navajo
    • Keith Charlie Native Village of Minto
    • Justin Boyd Colville Confederated Tribes
    • Jonathan Clark San Carlos Apache Tribe
    • Jessica Tyner Mehta Cherokee
    • Janene Yazzie Navajo Nation (Dine)
    • Jacob Reed Eastern Band of Cherokee Indians
    • Hope Huskey Eastern Band of Cherokee Indians
    • Glenna Stumblingbear Riddle Kiowa Tribe of Oklahoma
    • Erica Tremblay Seneca-Cayuga Nation
    • Deleana Other Bull Crow (Member) and Northern Cheyene
    • Darren DeLaune Muscogee (Creek)
    • Colin Ben Navajo
    • Christian Weaver Shinnecock
    • Brian OnTheHill Muscogee (Creek) Nation
    • Amber Penn-Roco Confederated Tribes of the Chehalis Reservation
    • Alyssa London Tlingit
    • Alray Nelson Dine’ Navajo Nation
    • Adam Leggett Native Village of Eklutna

    2016 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    41th Annual Indian Progress In Business Awards Gala (INPRO) which was held during the Reservation Economic Summit (RES) New Mexico on November 16th at the Buffalo Thunder Resort & Casino in Santa Fe, New Mexico

    Awards-Scholarships - ncaied (9)

    • Bryan Bainbridge – Red Cliff Band of Lake Superior Chippewa Indians
    • Tamarah Begay – Navajo Nation (Dine’)
    • Bree Black Horse – Seminole Nation of Oklahoma
    • Amanda Carlow – Oglala Lakota Nation
    • Jessica Cree Jock – St. Regis Mohawk Tribe
    • Nicole Ducheneaux – Cheyenne River Sioux Tribe
    • Danielle Finn – Standing Rock Sioux Tribe
    • Sarai Geary – Muscogee (Creek) Nation
    • Ellen Harju – Cowlitz Indian Tribe
    • Sarah Harris – Mohegan Tribe
    • Kathryn Isom-Clause – Taos Pueblo
    • Christina Jimerson – Seneca Nation of Indians
    • Rojer Johnson – Muscogee (Creek) Nation
    • Thomas Jones – Cherokee Nation / Naknek Village Council
    • Lenzy Krehbiel-Burton – Cherokee Nation
    • Sara LaBarge – Menominee Indian Tribe of Wisconsin
    • Kishan Lara-Cooper – Yurok Tribe
    • Kelsey Leonard – Shinnecock Indian Nation
    • Cory Littlepage – Chickasaw Nation
    • Ben Mallott – Tlingit and Koyukon Athabascan
    Video: Trade Training Tuesday: Protecting Intellectual Property Rights
    • Chad Marchand – Colville Confederated Tribes
    • Nakina Mills – Oglala Lakota Nation
    • Rebecca Nagle – Cherokee Nation
    • Mindy Natt – Yurok Tribe
    • Steven Peters – Mashpee Wampanoag Tribe
    • Rhonda Pitka – Koyukon Athabascan and Inupiaq Eskimo
    • Heather Pouliot VanZile – Forest County Potawatomi Community
    • Mary Jo Pratt – Osage Nation, Delaware Tribe of Indians, Cherokee Nation
    • Gordon Pullar, Jr – Tangirnaq Native Village
    • Princella RedCorn – Omaha Tribe of Nebraska
    • Cary Lee Rosenbaum II – Confederated Tribes Of The Colville Reservation
    • Linda Sacks – Cherokee Nation
    • Cheyenne Sanders – Yurok Tribe
    • Stephanie Sfiridis – Mashpee Wampanoag Tribe
    • Casey Sixkiller – Cherokee Nation
    • Travis Thompson – Muscogee (Creek) Nation
    • Bryan Warner – Cherokee Nation
    • Nicole Willis – Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation
    • Tanaya Winder – Duckwater Shoshone Tribe
    • Natalie Youngbull – Cheyenne and Arapaho Tribes

    2015 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    40th Annual Indian Progress In Business Awards Gala (INPRO) which was held during the Reservation Economic Summit (RES) New Mexico on November 18th at the Buffalo Thunder Resort & Casino in Santa Fe, New Mexico

    Awards-Scholarships - ncaied (10)

    • Justin Beaulieu – Red Lake Band of Chippewa Indians
    • Terra Beaver – Muscogee (Creek) Nation
    • Jennifer Bell – Cherokee Nation of Oklahoma/Citizen Potawatomi Nation
    • Mary Bordeaux – Rosebud Sioux Tribe (Sicangu Lakota)
    • Katie Brossy – Ponca Tribe of Nebraska
    • Darrell “Tiger” Brown Bull – Oglala Sioux Tribe
    • Matt Carle – Haida
    • Sean M. Carlton – Navajo Nation (Diné)
    • Chrissie Castro – Navajo Nation (Diné)
    • Crystal Chapman-Chevalier – Menominee Indian Tribe of Wisconsin
    • Dr. Karletta Chief – Navajo Nation (Diné)
    • Abigail Echo-Hawk – Pawnee Tribe of Oklahoma
    • Raymond Foxworth – Navajo Nation (Diné)
    • Tara Gatewood – Isleta Pueblo/Navajo Nation (Diné)
    • Dustina Gill – Sisseton Wahpeton Oyate
    • Tyan Hayes – Native Village of Afognak / Native Village of Port Lions Tribe
    • Lacey Horn – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Anne Jacobs – Osage Nation
    • Jeremy Jones – Osage Nation
    • Andrea Lesher – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Dr. Lindsey Marvel – Caddo Nation of Oklahoma
    • Michele Meza – Choctaw Nation of Oklahoma
    • Christorpher Munoz – Ysleta Del Sur Pueblo
    • Brian Nissen – Confederated Tribes of the Colville Indian
    • Chrissi Ross Nimmo – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Travis Noland – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Sarah Obed – Native Village of Minto
    • Michelle Prine – Wyandotte Nation
    • Jon Red Corn – Osage Nation
    • Hillary Renick – Sherwood Valley Band of Pomo Indians
    • Shannon Saltclah – Navajo Nation (Diné)
    • John Simermeyer – Coharie Tribe
    • Bryan Small – Alabama-Coushatta Tribe of Texas
    • Joel Smith – Caddo Nation of Oklahoma
    • Nathan St. Goddard – Blackfeet Nation
    • Ernie Stevens III – Oneida Tribe of Indians of Wisconsin
    • Jessie Stomski Seim – Muscogee (Creek) Nation
    • Mia Tahdooahnippah – Comanche Nation
    • Tosa Two Heart – Oglala Sioux Tribe
    • Vaughn Vargas – Cheyenne River Sioux Tribe
    • Scott Ward – Sandy Bay Ojibway Nation
    • Willie White – Quechan Tribe
    • Emily White Hat – Rosebud Sioux Tribe

    2014 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    39th Annual Indian Progress In Business Awards Gala (INPRO) which was held during the Reservation Economic Summit Wisconsin (RES Wisconsin) on October 8th at the Potawatomi Hotel & Casino in Milwaukee, Wisconsin.

    Awards-Scholarships - ncaied (11)

    • Justin Tarbell – St. Regis Mohawk Tribe
    • Steve Bodmer – Edisto Natchez-Kusso Indian Tribe of South Carolina
    • Courtney Monteiro – Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah)
    • Amber Fite-Morgan – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Clementine Bordeaux – Rosebud Sioux Tribe
    • Star Yellowfish – United Keetoowah Band of Cherokee Indians of Oklahoma
    • Shoni Schimmel – Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reservation
    • Lindsay Earls – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Christina Finsel – Osage Nation
    • Leotis McCormack – Nez Perce Tribe
    • Kelly Myers – Iowa Tribe of Oklahoma
    • Richard Peterson – Tlingit and Haida
    • Kimberly Jorgensen – Inupiaq
    • Jill Fox – Chickasaw Nation
    • Carri Jones – Leech Lake Band of Ojibwe
    • Frank Waln – Rosebud Sioux Tribe
    • Jeffrey Grubbe – Agua Caliente Band of Cahuilla Indians
    • Andy Langston – Muscogee (Creek) Nation
    • Peter Hahn – Seminole Tribe of Florida
    • Justin Bennett – Cayuga Nation
    • Paulette Jordan – Couer D’Alene Tribe
    • Pete Coser, Jr. – Muscogee (Creek) Nation
    • Wizpian Little Elk – Rosebud Sioux Tribe
    • Derrick Lente – Isleta Pueblo/Sandia Pueblo
    • Winslow Mexico, II – Forest County Potawatomi
    • Sarah Eagle Heart – Oglala Sioux Tribe
    • Haven Harris – Nome Eskimo Community
    • Reid Milanovich – Agua Caliente Band of Cahuilla Indians
    • Chuck Hoskin, Jr. – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Alyssa Macy – Confederated Tribes of Warm Springs
    • Flo Hare – Yankton Sioux Tribe
    • Miriam Aarons – Inupiaq
    • April Tinhorn – Hualapai Tribe/Navajo Nation
    • Dennis Welsh – Colorado River Indian Tribes
    • Irene Dundas – Tlingit
    • Cody Desautel – Confederated Tribes of the Colville Indian Reservation
    • Joshua Butler – Navajo Nation
    • Timothy Ballew, II – Lummi Nation
    • William Cornelius – Oneida Nation of Wisconsin
    • Sedelta Oosahwee – Mandan, Hidatsa, & Arikara Nation

    2013 “Native American
    40 Under 40″ Award Recipients

    38th Annual Indian Progress In Business Awards Gala (INPRO) which was held during the Reservation Economic Summit Arizona (RES Arizona) on October 24th at the Wild Horse Pass Hotel & Casino in Chandler, Arizona.

    Awards-Scholarships - ncaied (12)

    • Alexcia Boggs – Ponca Tribe of Nebraska
    • Allison Binney – Sherwood Valley Band of Pomo
    • Angela Bunner – Muscogee (Creek) Nation/ Cherokee Nation of Oklahoma
    • Bobby Cook – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Brandon Tarbell – St. Regis Mohawk
    • Brian McDonald – Chemehuevi
    • Briannon Fraley – Smith River Rancheria, Tolowa
    • Candace Begody – Navajo Nation
    • Christina Darby – Inupiaq, Eskimo, Native Village of Unasleet
    • Clay Colombe – Rosebud Sioux Tribe / Nez Perce
    • Courtney Ruark – Thompson – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Crystal Jenson – Choctaw Nation of Oklahoma
    • David Walkingstick – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Dorie Rios – Nottawaseppi Huron Band of the Potawatomi (NHBP)
    • Elyse Bealer – Cherokee Nation of Oklahoma
    • Hallie Bissett – Knik Tribe
    • Hattie Mitchell – Prairie Band Potowatomi
    • Heather Shotton – Wichita & Affiliated Tribes
    • Heather Townsend – Zuni (enrolled), San Felipe
    • Jenna Aguilar – Luiseno-Pauma Band
    • Jeremy Patterson – Cheyenne River Sioux Tribe
    • John Lewis – Gila River Indian Community
    • John Teller – Menominee/Oneida
    • Joseph Nayquonabe – Mille Lacs Band of Ojibwe Indians
    • Kendra King Bowes – Choctaw
    • Kristina Woolston – Naknek Tribal Village, Bristol Bay Native Corp.
    • Lael Echo-Hawk – Pawnee
    • LaRenda Morgan – Cheyenne Arapaho
    • Lester Randall – Kickapoo Tribe in Kansas
    • Michelle M. Fox – Gros Ventre Tribe of the Fort Belknap Indian Community
    • Monte Randall – Muscogee (Creek) Nation
    • Nicole Shultz (Walls) – Chickasaw, Seminole & Mississippi Choctaw
    • Rachel Hernandez – Gilar River Indian Community – Akimel O’Odham
    • Ryan Redcorn – Osage Nation
    • Russell Pedro – Laguna Pueblo
    • Seneca Smith – Muscogee (Creek) Nation
    • Shannon Hulbert – Yurok Tribe
    • Thomasina Real Bird – Yankton Sioux Tribe
    • Vincent Knight – Laguna Pueblo
    • William Nicholson, II – Confederated Tribes of the Colville Reservation

    2019 “Native American
    40 Under 40 Award Recipients

    The National Center for American Enterprise Development (NCAIED) is pleased to announce its 2019 class of “Native American 40 Under 40” award recipients. This prestigious award is bestowed upon individuals under the age of 40, nominated by members of their communities, who have demonstrated leadership, initiative, and dedication and made significant contributions in business and their community. The awards were presented on August 24th at the Sheraton Grand at Wild Horse Pass in Phoenix, AZ.

    Awards-Scholarships - ncaied (13)

    Previous Next

“We Mean Business”

For over 50 years, the National Center for American Indian Enterprise Development has been helping Indian tribes and businesses gain access to economic opportunity and growth. Thanks to your support, NCAIED is now the largest national Indian specific business organization in the nation, and we’re continuing to work towards improving the lives of all American Indian people both now and for generations to come.

Watch this video

Video: Hawaii NEI Day 1
Make a Donation Today!

Help & Support NCAIED in serving our Native American Business Clients.

  • $30
  • $50
  • $100
  • $200
  • $500
Partnerships and Supporters

Recognizing Native American citizens for outstanding leadership and community contributions annually.

Videos

1. Hawaii NEI: Day 2
(NCAIED)
2. Madeline Sayet - Shakespeare and Indigenous Theater Training - RaceB4Race Roundtable Highlight
(ACMRS)
3. NAAF Keepseagle Scholars: Module 2
(American Indian College Fund)
4. Gary "Litefoot" Davis: National Center for American Indian Enterprise Development
(Indigenous Language Institute)
5. Trade Training Tuesdays: Trade Finance Resources
(NCAIED)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Francesca Jacobs Ret

Last Updated: 05/06/2022

Views: 5584

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Francesca Jacobs Ret

Birthday: 1996-12-09

Address: Apt. 141 1406 Mitch Summit, New Teganshire, UT 82655-0699

Phone: +2296092334654

Job: Technology Architect

Hobby: Snowboarding, Scouting, Foreign language learning, Dowsing, Baton twirling, Sculpting, Cabaret

Introduction: My name is Francesca Jacobs Ret, I am a innocent, super, beautiful, charming, lucky, gentle, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.